وبلاگ

باغ موزه نگارستان

در نزدیکی میدان بهارستان یکی از زیباترین باغ موزه های ایران قرار دارد که نام این مجموعه زیبا، باغ موزه نگارستان نام دارد و خود یادآور خاطرات بسیار زیادی از تهران قدیم است. این مجموعه از سال ۱۲۲۲ هجری قمری تا سال ۱۲۲۸ هجری قمری در حدود ۶ سال به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد، که در اصل این بنا با هدف یک مرکز ییلاقی – حکومتی خارج از دارالخلافه تهران ساخته شد.
این ساختمان در اثر گذر زمان دچار تغییرات زیادی شده اما از سال ۱۳۹۲ و پس از بازسازی و مرمت، تحت نظارت معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران قرار گرفت و درب این مجموعه زیبا به روی عموم باز شد و با تلاش های بسیار، ثبت آثار ملی ایران شد.
در این مجموعه، عمارت و تالارهای زیبا و باشکوهی چون عمارت دلگشا ، تالار سلام و تالار قلمدان و چندین حوض خانه قرار دارد. باغ موزه نگارستان محل تحصیل افراد بزرگی چون دکتر محمود حسابی، ملک الشعرای بهار، علی اکبر دهخدا، دکتر محمد معین، بدیع الزمان فروزانفر، پرویز خانلری و بسیاری از اساتید بزرگ زمان بوده است.
در باغ موزه نگارستان می توان از مجموعه هایی از اساتید بزرگ چون (مجسمه های مینیاتوری جهانگیر ارجمند، سردیس فردوسی، عکس های  محمود روح الامینی، عکس های ملک الشعرای بهار، تابلوهای معرق  و نقاشی های علی اسفرجانی، موزه مکتب کمال الملک، نقاشی صف سلام فتحعلی شاه، تالار منیر فرمانفر مائیان، اتاق کاشی های باغ نگارستان، نقاشی های فتح الله عباد، فرش های اهدایی مهندس غلامعلی ملول و نقره های قلم زنی که اهدایی مهندس غلامعلی ملول) نام برد. در این مجموعه شگفت انگیز به غیر از وجود باغ و موزه، کافه ای در کنج ورودی همین باغ قرار دارد که می توان لحظه های شیرینی را در آن سپری کرد، یکی دیگر از جذابیت های این کافه، بودن بنای کوچکی از مقبره حضرت حافظ میباشد که وجود یک حوض در کنار آن، زیبایی آن جا را دوچندان می کند.

ادمین سایت

نظر (0)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code